Poranny łyk kawy z francuskimi informacjami, czyli codzienna dawka najważniejszych i najświeższych wiadomości ze świata francuskiej piłki nożnej:


1. PSG 2:2 Bordeaux. Od tego musieliśmy zacząć. W pierwszym spotkaniu piątej kolejki paryżanie zremisowali na własnym stadionie z Bordeaux, a tym samym nie wyrównali rekordu ligi 14 zwycięstw z rzędu. Duże pretensje mogą mieć do Kevina Trappa, bramkarza, przez błędy którego padły dwie bramki. Co na to sam Niemiec?

„To była ciężka noc z mojego punktu widzenia. Nie wiem co powiedzieć.. To nie powinno było się zdarzyć. Czuję wstyd i przeprasza. Jedyne, co mogę powiedzieć, to przeprosić. Są pewne rzeczy, których ciężko wyjaśnić. Powinniśmy byli wygrać ten mecz, a przeze mnie nie udało się. We wtorek postaram się to naprawić.”

A co powiedział Cedric Carrasso, który także nie popisał się przy pierwszej bramce dla PSG?

„Kiedy rozgrywasz więcej niż 300 spotkań w swoim życiu, to jasne, że przytrafiają ci się błędy. Oczywiście wolałbym, żeby nie zdarzały się one w takim momencie i z przeciwnikiem jak PSG, tym bardziej, że mój błąd kosztował zespół punkty. [..] Moja reakcja wobec fanów z Paryża (środkowy palec po bramce wyrównującej)? To musi być moja marsylska strona, spędziłem tam przecież rok czasu. To normalne, tak jak to, że kibice chcieli mnie zdeprymować”

To jedno z nielicznych spotkań, gdy więcej mówi się o bramkarzach, niż o reszcie zawodników. A padły przecież cztery bramki..

2. Wspominał o tym wczoraj w czasie transmisji Mateusz Święcicki, a dziś pokażemy to w porannej kawie –  Corneille„Parce qu’on vient de loin” w wykonaniu Layvina Kurzawy, a więc tradycji PSG ciąg dalszy: nowi zawodnicy muszą zaśpiewać piosenkę przed kamerą. Nie wiem jak wy, ale ja dałbym lajka za ten występ.

😄🎶🎤 #PSG #Kurzawa

A video posted by PSG (@psgfansnr1) on

3. Trzy proste błędy bramkarzy, Kurzawa śpiewający ckliwe, romantyczne piosenki przed mecze – coś jeszcze nietypowego zdarzyło się w związku ze spotkaniem PSG – Bordeaux? A i owszem! Prezydent klubu Żyrondystów, Jean-Luis Triaud, cała ekipa sztabu trenerskiego, a także wszyscy zawodnicy stali się ofiarami wypadku autokaru na obrzeżach Paryża i pozostałą część drogi na Parc des Princes pokonali.. metrem. Triaud śmiał się później, że musieli kupić czterdzieści biletów!

4. A FFF dalej swoje. Francuska Federacja Piłkarska postanowiła zawiesił jednego z najlepszych francuskich sędziów, Stephane Lannoy, na okres jednego miesiąca w zawieszeniu na pięć miesięcy, za krytykę własnego sędziego technicznego, Pascala Garibiana. 

5. Dziś zostanie rozegranych sześć następnych spotkań piątej kolejki francuskiej Ligue 1. W najciekawszym spotkaniu dnia zmierzą się zespoły Olympique Lyon oraz Lille. Jak dowiedzieliśmy się wczoraj, bardzo prawdopodobny jest występ Yassine Benzi, byłego zawodnika OL, a obecnie Lille, od pierwszych minut spotkania. Nie zobaczymy za to Sergi Dardera, który nie jest na liście wśród zawodników powołanych na ten pojedynek. Pozostałe pary prezentują się następująco:

Zrzut ekranu 2015-09-12 o 09.06.15

Jakie są wasze przypuszczenia?

6. Weekendowy hit, jakim jest zawsze niedzielne spotkanie o 21, zostanie rozegrane bez kibiców gości. Korsykańscy fani nie dostali pozwolenia na wyjazd na Stade Velodrome, na którym zmierzą się drużyny Olympique Marsylia oraz Bastii. W długim wyjaśnieniu ministra spraw wewnętrznych napisano, że decyzję podjęto na podstawie agresywnych zachowań kibiców z Korsyki, wiecznych zamieszek na, a także poza stadionem oraz starć z miejską policją. Nam pozostaje tylko współczuć fanom Bastii, którzy nie będą mogli obejrzeć występu swojej drużyny na pięknym obiekcie w Marsylii.

7. Dowiedzieliśmy się wreszcie, jaki jest nowy termin operacji Nabila Fekira. Została ona przeniesiona na poniedziałek. Wcześniej nie mogła się odbyć ze względu na zbyt wielką opuchliznę kolana.