Poranny łyk kawy z francuskimi informacjami, czyli codzienna dawka najważniejszych i najświeższych wiadomości ze świata francuskiej piłki nożnej:


1. Zaczynamy od mocnego uderzenia – Jean-Luc Vannuchi, trener drugoligowego AJ Auxerre został zawieszony na 5 miesięcy (!) jako „środek zapobiegawczy” z powodu gwałtownego zachowania wobec sędziego. Jak napisało LFP w oficjalnym piśmie: „Komisja po przeczytaniu zeznań śledztwa i przesłuchaniu pana Jean-Luca Vannuchiego postanowiła ukarać go pięć miesięcy w zawieszeniu na 10 miesięcy.”

Dlaczego? 14 sierpnia, a więc niecały miesiąc temu, po spotkaniu Auxerre – Laval (2:3) trener Vannuchi zszedł do szatni dla sędziów i gwałtownie otworzył drzwi, przez co uderzył stojącego za nimi arbitra. Sędzia wpisał to zdarzenie do protokołu jednak nie wiadomo, czy napisał w nim, że doznał jakiegoś urazu. Vannuchi z miejsca przeprosił i tłumaczył się tym, że nie miał złych zamiarów wobec sędziów, a przede wszystkim nie mógł wiedzieć, że jeden z nich będzie stał za drzwiami. 

Pięć miesięcy za otwarcie drzwi. Nieźle.

Jean-Luc Vannuchi

2. Bramka Hatema Ben Arfy w spotkaniu z Caen w trzeciej kolejce ligowej została uznana za najładniejszą bramkę sierpnia (24% w głosowaniu L’Equipe).

3. Bez Pastore i Ibrahimovica – Laurent Blanc na czwartkowej konferencji przedstawił listę zawodników, którzy zostali powołani na piątkowy pojedynek z Bordeaux. Na liście znaleźli się zarówno Kurzawa jak i Di Maria, którzy przewidywani są w podstawowym składzie, zabrakło za to szwedzkiego napastnika oraz argentyńskiego pomocnika. Blanc uspokoił jednak fanów mówiąc, że Ibra z pewnością będzie gotowy na spotkanie z Malmo.

4. A z drugiej strony Bordeaux przyjedzie do Paryża bez wielu podstawowych zawodników: w spotkaniu nie zobaczymy Diabaté, Laborde, Plasila, Sane, Sertica oraz Toure – którzy są kontuzjowani; a także Chantôme oraz Yambere którzy muszą odczekać zawieszenie za kartki.

5. Jeszcze słowem o spotkaniu PSG – Bordeaux: jeśli paryżanie zwyciężą w tym pojedynku to wyrównają ligowy rekord 14 zwycięstw z rzędu ustanowiony w okresie 14 marca – 23 sierpnia przez.. Bordeaux Laurenta Blanca.  

6. Wczoraj mówiliśmy o powrocie do treningów Joao Moutinho w AS Monaco, a dziś dobre wieści płyną prosto z Marsylii – Brice Dja Djedje oraz Abou Diaby wrócili do treningów z pierwszą drużyną OM. Dla Brice jest to powrót po kontuzji odniesionej jeszcze przed inauguracyjnym spotkaniem z Caen, dla Diabem to pierwszy trening z drużyną. 

diaby powraca

7. Leonardo Jardim wierzy w projekt! W związku z odejściem Andre Villasa-Boasa ze stanowiska trenera Zenita nazwisko Jardima zaczęło pojawiać się w kontekście jednego z faworytów do następcy Portugalczyka w rosyjskim zespole. Trener AS Monaco szybko uciął te plotki:

„Jestem bardzo szczęśliwy móc pracować w projekcie AS Monaco. Wszystko wiemy, że jest to ciężki projekt, ponieważ co roku musimy na nowo budować zespół z młodymi zawodnikami, a to nigdy nie jest łatwe. Uważam jednak, że zespół zanotuje progres i drugi sezon będzie znacznie lepszy od pierwszego”

 

  • Piotrek

    Jak dla mnie to w Monaco nie ma żadnego projektu, jest raczej plan nabijania kasy dzięki corocznym wyprzedażom. Potwierdzają to tylko słowa Jardima „Wszystko wiemy, że jest to ciężki projekt, ponieważ co roku musimy na nowo budować zespół z młodymi zawodnikami, a to nigdy nie jest łatwe.”

  • Pingback: 5 smaczków 5 kolejki Ligue 1()