Poranny łyk kawy z francuskimi informacjami, czyli codzienna dawka najważniejszych i najświeższych wiadomości ze świata francuskiej piłki nożnej:


1. Myśleliście że to będzie zwyczajny wtorek? Absolutnie nie – dziś rusza 7 kolejka Ligue 1! Rozbita na kilkanaście dni, bo grana dziś, grana jutro i w czwartek, a jedno ze spotkań, dokładnie Lille z Nantes, odbędzie się dopiero 29 września. Cały tydzień z francuską ligą! Piękna sprawa.

2. Dziś czekają nas dwa spotkania – niezwykle ciekawie zapowiadający się pojedynek dwóch rewelacji, Angers oraz Reims, a także PSG – Guingamp. O tym drugim spotkaniu wypowiedział się Nicolas Benezet, pomocnik gości, i to wypowiedział się w sposób.. humorystyczny.

Przynajmniej znamy już taktykę i nastawienie Guingamp 😉

3. Dużo mówiło się wczoraj o zabezpieczeniach stadionu Marsylii i zachowaniu kibiców tej drużyny dziwiąc się, jakim cudem wnieśli oni szklane butelki na Stade Velodrome? Wypowiadał się zarówno Laurent Blanc, który powiedział, że jest to problem nie tylko w Marsylii, ale i w całej Europie i musimy to wytępić, nie usunąć, a wytępić tego typu zachowanie. Wypowiadał się także prezydent Marsylia, Vincent Labrune, tym razem w formie uniżonej, to znaczy żałował za brak bezpieczeństwa na spotkaniu i zapowiadał zmiany. Wreszcie, kilka zdań powiedział prezydent LFP (lig francuskich), Frederic Thiriez:

„Klub będzie musiał na nowo zainstalować odpowiednie zabezpieczenia stadionowe, w tym między innymi siatki za bramkami. W niedzielę było duże zaniedbanie. Szklane butelki były rzucane w stronę zawodników, co jest absolutnie nie do przyjęcia. Kiedy kluby dobrze wykonują swoją pracę, wszystko jest pod kontrolą. W niedzielę Marsylia nie wykonała dobrze swojej roboty i będą musieli się z tego wytłumaczyć. Zamiast pokazywać najlepszą stronę futbolu, pokazali jej gorszą twarz”

4. Dziennikarze L’Equipe postanowili sprawdzić tezy stawiane przez Vincenta Labrune po zakończeniu niedzielnego spotkania. Prezydent OM powiedział kilka rzeczy skierowane na sędziów i ich pobłażliwe traktowanie Olympique Lyon. Czy miał rację?

Zrzut ekranu 2015-09-22 o 09.48.08

Są zespoły, które przyzwyczaiły się do gry 11 na 10.

Prawda? W sumie.. tak. Najczęściej przyjemność gry z przewagą miały Nicea, Saint-Etienne oraz Lille, zaś Lyon zajął siódmą lokatę, z 24 spotkaniami w przeciągu ostatnich 5 sezonów, gdy posiadali o jednego zawodnika więcej od swoich rywali. Gdzie w tym zestawieniu stoi Olympique Marsylia? Znacznie niżej, z 15 takimi spotkaniami.

Zrzut ekranu 2015-09-22 o 10.02.16

Drugie zdanie, które rzucił prezydent Labrune w niedzielny wieczór: ilość rzutów karnych wykonywanych przez Lyon jest znacznie większa od reszty zespołów, sędziowie pomagają. I cóż, zerknijmy.. znowu ma rację. Olympique Lyon w ostatnich 5 sezonach wykonywał aż 36 jedenastek, co jest drugim najlepszym wynikiem w lidze – pierwsze jest oczywiście PSG. Można tutaj obronić zespół mówiąc, że zarówno PSG, jak i Lyon lubią grać krótką piłką i wchodzić indywidualnie w pole karne, co sprzyja faulom oraz gwizdaniu rzutów karnych przez sędziów, no ale.. statystyka się zgadza. Gdzie jest Marsylia? Bardzo nisko – na 15 miejscu z 16 karnymi (aż o 20 mnie!) w ostatnich 5 sezonach. 

5. Czasem wspomnimy o Ligue 2, czasem trzeba. Między innymi dziś. Ostatnio na stronie pojawił się tekst o szkółce młodzieżowej Lens i ich obecnych problemach – tekst tutaj. Lens znajdowało się w strefie spadkowej i notowało porażkę, za porażką, a trener Kombouare tracił cierpliwość i kontrolę nawet na konferencjach prasowych. Na szczęście (szczęście, bo to ważny zespół dla historii Ligue 1) wczoraj odnieśli pierwsze zwycięstwo w lidze, i to zwycięstwo niezwykle ważne, odniesione nad zespołem Valenciennes (1:0). 

6. Djibril Cisse gra w JS Saint-Pierroise, czwartej lidze francuskiej, pamiętacie? Myślę że tak. Więc spieszę poinformować, że znów ma kontuzję. Dwa tygodnie temu Cisse odmówił trenerowi debiut w zespole, bo nie czuł się gotowy i zagrał dopiero w miniony piątek. Zagrał.. 10 minut i bum, trachło mu.