Nie da się zaprzeczyć, że informacja o odejściu Marcelo Bielsy ze stanowiska trenera Olympique Marsylia stała się tematem numer jeden we francuskich mediach, które w niedzielę prześcigały się w podawaniu najnowszych informacji związanych właśnie z tym wątkiem.

Wiemy, ile trwało poranne pożegnanie trenera z zawodnikami (10-minutowa odprawa); dowiedzieliśmy się, że Bielsa wyleciał już z kraju, znany jest też oficjalny komunikat klubu:

„Olympique Marsylia nie może być więźniem wymagań kogoś, kto stawia własne zachcianki wyżej od potrzeb klubu”.

Wiemy bardzo dużo, za to wciąż nie podano nam odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto będzie teraz prowadził Olympique Marsylia? Tymczasowym trenerem Olympique Marsylia mianowano Francka Passi, były asystent Marcelo Bielsy, jednak nikt nie ukrywa, że określenie tymczasowy jest jak najbardziej odpowiednie. Poszukiwania na trenera Olympique Marsylia ruszą od początku tygodnia, lecz już dziś prasa przedstawiła kilku kandydatów, spośród których jeden ma stać się następcą „szaleńca” z Argentyny.  

Oto kilka najpoważniejszych kandydatów.

Frédéric Antonetti

frederic antonettiTutaj absolutnie nie ma przypadku, nazwisko charyzmatycznego Francuza co chwila powraca przy rozmowach o Olympique Marsylia. O byłym szkoleniowcu Rennes oraz Nicei pierwszy raz wspominano w 2012 roku, kiedy z klubem z południa Francji pożegnał się Didier Deschamps; po raz drugi temat powrócił rok później, gdy Ellie Baup wyraźnie nie radził sobie z prowadzeniem Les Phocéens, a kibice domagali się zmian; i wreszcie, po raz trzeci wywołano jego imię dokładnie rok temu, kiedy Marcelo Bielsa zastanawiał się nad podpisaniem kontraktu z OM. Trzykrotnie wywoływano więc jego nazwisko i trzykrotnie, pomimo bycia faworytem, decydowano się ostatecznie wybrać innego fachowca. Do trzech czterech razy sztuka?

Zinedine Zidane

To nazwisko przyciąga najbardziej przede wszystkim ze względu na swoją medialną siłę. zizouZinedine Zidane to Zinedine Zidane, i dopóki żyjemy, tak Francuz będzie stale wymieniany jako jeden z najlepszych zawodników w historii piłki nożnej. Zresztą, magia byłych mistrzów świata nie polega tylko na ich medialności – Laurent Blanc odniósł wielki sukces z Bordeaux, a teraz prowadzi najlepszą drużynę we Francji; Didier Deschamps dokonał cudów z AS Monaco, a później zdobył mistrzostwo kraju właśnie z Olympique Marsylia (ostatni wielki sukces tej drużyny). Teraz pochwały przyjmuje Willy Sagnol, który co prawda nie należał do mistrzowskiego składu Francji ze złotego okresu tej drużyny, jednak był partnerem Zizou w kadrze Les Blues oraz jego bliskim przyjacielem. Zidane na dzień dzisiejszy prowadzi rezerwowy zespół Realu Madryt, aczkolwiek powszechnie wiadomym jest, że pragnie samodzielnie poprowadzić pierwszoligowy zespół. Rok temu łączono go z Bordeaux, a dziś stał się jednym z najbardziej poważnych kandydatów na trenera Olympique Marsylia.

Patrick Vieira

patrick vieiraCasus podobny jak w przypadku Zinedina Zidana, z tymże o byłym zawodniku Arsenalu nie mówi się z takim przekonaniem w głosie. Trener bez większego doświadczenia, obecnie zajmujący się młodzieżowym (U-21) zespołem Manchesteru City. To byłoby ciekawe zobaczyć, jak Patrick Vieira trenowałby Abou Diabego, o którym mówiono swego czasu, że będzie następnym.. Patrickiem Vieirą.

Eric Gerets

Eric GeretsGłówny kandydat kibiców, u których cieszy się wielkim szacunkiem. Gerets prowadził już wcześniej klub z Marsylii przez dwa sezony w latach 2007-09, przejmując zespół po Albercie Emonie, gdy ten znajdował się na dziewiętnastym miejscu w tabeli. Co zrobił Gerets? Zaczął zwyciężać i koniec końców zajął z OM trzecie miejsce. Odszedł z klubu rok później po wywalczeniu wicemistrzostwa, ustępując miejsca rewelacyjnemu Bordeaux. Odszedł z klubu pomimo głośnych protestów kibiców, którzy błagali go, by został. Jeśli ktoś ma zaskarbić sobie przychylność trybun w równym stopniu co Bielsa, to tylko on.

René Girard

girardNa ten moment René Girard nie cieszy się zbyt dużą sympatią we francuskich mediach, ani u kibiców pewnego klubu z północy Francji, a głównym powodem tego stanu jest jego defensywny, zachowawczy stylu gry oraz brak sukcesów w ostatnich dwóch latach. Trzeba jednak pamiętać że jest to facet, który w 2012 roku zdobył mistrzostwo kraju z zespołem Montpellier, któremu nie dawano na to najmniejszych szans przed samym startem rozgrywek.

Claude Makelele

Claude MAKELELEByły zawodnik Marsylii, Realu Madryt, Chelsea czy Paris Saint-Germain może pochwalić się w swoim CV, że pracował z największymi trenerami naszych czasów – Jose Mourinho, Carlo Ancelottim oraz Vincentem Del Bosque. Przez wiele lat brał lekcje od najlepszych, przypatrywał się ich zachowaniom, ich metodom. Na boisku był graczem inteligentnym, myślącym, ustawiającym swoich partnerów i naprawiającym ich błędy. A mimo to jako trener-debiutant wytrzymał w Bastii zaledwie sześć miesięcy, po czym został zwolniony i od tamtego zdarzenia jest bezrobotny. Auć. On potrzebuje Marsylii, ale czy Marsylia potrzebuje właśnie jego?

Jurgen Klopp

Jurgen KloppKandydat marzycieli, idealistów oraz romantyków. „Klopp jest do zdobycia, Klopp jest wolny” – tak, to prawda, trener Jurgen Klopp od maja tego roku jest bez klubu, bez pensji, ale też bez wyraźnej ochoty na prowadzenia jakiegokolwiek klubu, o czym poinformował na jednej z konferencji prasowych, dając sobie rok odpoczynku od futbolu. Wybór najmniej prawdopodobny ze wszystkich dostępnych, ale przecież marzenia nic nie kosztują..